Blogi

  • Roostevabast terasest pinnad on visuaalselt ilusad vaadata ja olemuselt väga vastupidavad. Paraku näitab roostevaba pind väga hästi välja näpujälgi, lapi puhastusjälgi, veepristmeid jne. Roostevaba teras on kergesti puhastatav, mis võimaldab köögi või vannitoa eluiga veelgi pikendada. Kui järgida mõningaid lihtsaid näpunäiteid, püsib teie roostevabad pinnad veelgi kauem ilusana.

    Olemuselt on roostevaba teras kriimustus- ja korrosioonikindel ning seetõttu laialdaselt kasutatav just köökides ja vannitubades.  Kui teil on kodus olemas mõni roostevaba tööpind, siis teate kindlasti, kui praktiline valik see on.

    Roostevaba valamu

    Esiteks peatume põgusalt  roostevaba terase eripäradel. Roostevaba teras on materjal, millel on vähemalt 11-protsendiline kroomisisaldus, mis tagab korrosioonikindluse. Terases sisalduv kroom moodustab materjali pinnaga kokku puutuva hapnikuga reageerides nähtamatu kroomoksiidi kile, mis kaitseb terast roosterünnaku eest. Kui väliste muutuste tõttu (mustus, kriimustumine jms) roostevaba pind kahjustub, moodustub „kaitsekile“ ise uuesti.

    Hoolimata sellest, et roostevaba teras on justkui „iseparanev“, tuleb teda õigesti hooldada. Võimalusi on erinevaid, alates kodustest vahenditest kuni spetsiaalsete puhastuskreemideni.

    • Puhastamine vee ja riidelapiga

    Igapäevaseks puhastamiseks võib täiesti muretult kasutada leiget vett ning riidelappi. Ilmselt on selline lahendus kõige ohutum ka roostevabast pinnale – vesi on ikka ja alati olnud parim puhastusvahend. Veega puhastamisel tuleb pind hoolikalt kuivatada, et aurustunud veetilkadest alles jäävad mineraalid jälgi ei jätaks. Roostevaba terast soovitatakse kuivatada piki lihvimisjälgi, et pind jääks võimalikult ilus. Kui vähegi võimalik, võiks hooldamiseks valida mikrokiust lapi, mis kogub vee endasse ega kriimusta tööpinda.

    • Õrn puhastusvahend (nõudepesuvahend) ja riidelapp

    Kui teile tundub, et tavaline vesi pinda piisavalt ei puhasta, tasuks valida midagi natukene tõhusamat. Nõudepesuvahend, leige vesi ning (mikrokiud)lapp võivad sageli olla roostevabast terasest pinna parimad puhastajad – ning nad ei kahjusta pinda! Nõudepesuvahend eemaldab suurema vaevata tööpinnale kogunenud rasva ning mustuse. Lahustage väike tilk nõudepesuvahendit kausitäies soojas vees ning lisage väike piisk ka puhastuslapile. Niisutage lappi vees ning puhastage määrdunud ala. Puhastatud ala tuleb kindlasti üle loputada, et eemaldada üleliigne seep. Kuivatage tööpind kuiva lapiga.

    • Sõrmejäljed? Klaasipuhastusvedelik aitab!

    Sõrmejäljed on roostevabast terasest pindadel väga hästi näha. Nende eemaldamiseks sobib kodustest vahenditest kõige paremini klaasipuhastusvedelik. Pihustage vedelikku (mikrokiud)lapile ning puhastage pind ringikujuliste liigutustega. Ärge pihustage puhastusvedelikku otse tööpinnale – vahend võib tilkuda või pihustuda toidule või kööginõudele. Peale vahendi kasutamist loputage pind taas leige veega ning kuivatage.

    • Spetsiaalne puhastusvahend

    Kui teie roostevabast terasest tööpindadel esineb kriimustusi või plekke või soovite lihtsalt tööpinda läikima lüüa, tasuks valida spetsiaalne puhastusvahend. Need vahendid aitavad vähendada kriimustusi ning eemaldavad soovimatu mustuse. Kindlasti järgige tootepakendil toodud juhiseid ning katsetage toote sobivust pinnaga väikesel alal enne, kui töötlete terve pinna. Pidage meeles tööpind hiljem põhjalikult loputada ning kuivatada. Spetsiaalseid puhastusvahendeid tasub küsida supermarketitest ja/või köögitehnikat müüvatest poodidest.

    Kokkuvõtvalt pidage roostevabast pindade puhastamisel meeles järgnevat:

    • Puhastamisel kasutage pehmest mittepudenevast materjalist lappe (parimad on mikrokiudlapid). Kindlasti ei sobi metallharjad või karedad svammid.
    • Puhastusvahendiks sobib kas vesi, nõudepesuvahend, õrnem üldpuhastusvahend või spetsiaalne puhastuskreem. Ärge kasutage tugevalt söövitavaid või pleegitavaid (näiteks kloori sisaldavaid) vahendeid, sest need rikuvad pinna!
    • Peale puhastamist loputage pind alati leige veega ning kuivatage hoolikalt.
  • Kodu süda on köök. Täpselt nii palju, kui on erinevaid perekondi ja majapidamisi, on ka erinevaid kööke. Kuid igas köögis on tubli abiline – pliit või ahi, mille abil valmivad suurepärased road. Iseendalegi üllatuseks võib aga avastada, et pliite on mitmeid erinevaid, muuhulgas on valikus ka induktsioon- ja keraamilised pliidid.

    Keraamilise pliidi rauad töötavad põhimõttel, kus vool läbib kütteelemente, mis on tugevdatud klaasist tasapinna all. Kontrollnuppudest saab kasutaja anda kas rohkem või vähem voolu, mis kütteelementidesse jõudab ning tekib soojus, mis kandub läbi klaaspinna kööginõudele soojendades nii toitu.

    Keraamiline pliit

    Induktsioonpliidil toimivad küttekehadena aga tugevad elektromagnetid, mis n.-ö. ergutavad poti või panni põhja molekule, tekitades soojust. Soojus liigub otse ja ühtlaselt pannilt toiduni – pliidi pind ei muutu tegelikult kunagi kuumaks. Induktsioonpind aktiveerub ainult siis, kui kööginõu (terasest põhjaga) on asetatud tundlikule alale ning lülitub välja kui nõu on eemaldatud.

    Indukstioonpliit

    Indukstioonpliit

     

    Nii induktsioon- kui ka keraamililistel pliitidel tuleb kasutada hea kvaliteetiga siledapõhjalisi panne, mis võimaldaksid soojuse ühtlast levimist. Kindlasti tuleks kontrollida, et nõude põhjad oleksid puhtad, vastasel juhul võib mustus pliidi pinda kahjustada. Induktsioonpliitidel tuleb kasutada magneetilisest metallist kööginõusid. Keraamiliste pliitide puhul võib kasutada ükskõik milliseid potte-panne. Soovituslik on mõlema pliidi puhul jälgida, et kööginõu põhja suurus oleks sarnane soojust eraldava osaga pliidil.

    Tänaste elektrihindade juures on kasutajale kindlasti oluline ka pliidi energiasäästlikkus. Efektiivsuse poolest on esirinnas induktsioonpliit, mis on umbes veerandi võrra säästlikum, kui keraamiline pliit. Induktsioonpliidi üheks plussiks on ka see, et poti või panni eemaldamisel lõpetab  pliit koheselt soojendamise. Ka turvalisuse osas on induktsioonpliit eelistatum just lastega peredes – pliit ei ole kuum. Keraamiline pliit aga jahtub peale kasutamist ning on pikema aja vältel kuum. Muidugi on mõlemate pliitide puhul olemas funktsioonid, mis lõpetavad soojuskeha töö ülekuumenemisel ning nõnda nimetatud lastelukud.

    Aga milline on kasutusmugavus? Induktsioonpliidid on paremini kontrollitavad ning tundlikumad, kui keraamilised pliidid – nimelt kuumuse vähendamisel kontrollnupust väheneb koheselt ka ülekantava soojuse hulk. Samuti on induktsioonpliitide puhul silmapaistev soojuse ühtlane jaotumine, mis tuleb eriti kasuks näiteks kastmete valmistamisel. Keraamilisel pliidil läheb aga kauem aega, et soojeneda või jahtuda. Induktsioonpliit on eriline kiiruse poolest – ühe liitri vee keemistemperatuurini viimiseks läheb poole vähem aega, kui keraamilisel pliidil. Hoolduste ja puhastamise poolest on mõlemad pliidid üsna samal pulgal – puhastada tuleks pehmest tekstiilist puhastuslapiga ning kasutada spetsiaalseid vahendeid (saadaval supermarketitest). Kindlasti ei tasu pliite puhastada karedate svammide või harjadega ning vältita tuleb sügavpuhastavaid pulbreid-kreeme.

    Kui kahtlete, kas soetada induktsioon- või keraamline pliit, tasub silmas pidada järgnevat:

    • Induktsioonpliidid on turvalisemad ja energiasäästlikumad, kuid pottide-pannide puhul sobivad vaid magneetilisest metallist nõud
    • Keraamilised pliidid sobivad kasutamiseks kõikide kööginõudega (ka mittemagneetilisest metallist) ning turvalisuse tagavad lisafunktisoonid nagu automaatne välja lülitumine ja lastelukud
    • Kindlasti saab ostu puhul määravaks ka hind ning kasutamise eesmärk. Induktsioonpliidid on üldjuhul kallimad, kuid tegemist on pikaajalise investeeringuga, mis elektriarvete kujul end tagasi toodab.
Back to top