Roostevabast terasest pinnad on visuaalselt ilusad vaadata ja olemuselt väga vastupidavad. Paraku näitab roostevaba pind väga hästi välja näpujälgi, lapi puhastusjälgi, veepristmeid jne. Roostevaba teras on kergesti puhastatav, mis võimaldab köögi või vannitoa eluiga veelgi pikendada. Kui järgida mõningaid lihtsaid näpunäiteid, püsib teie roostevabad pinnad veelgi kauem ilusana.

Olemuselt on roostevaba teras kriimustus- ja korrosioonikindel ning seetõttu laialdaselt kasutatav just köökides ja vannitubades.  Kui teil on kodus olemas mõni roostevaba tööpind, siis teate kindlasti, kui praktiline valik see on.

Roostevaba valamu

Esiteks peatume põgusalt  roostevaba terase eripäradel. Roostevaba teras on materjal, millel on vähemalt 11-protsendiline kroomisisaldus, mis tagab korrosioonikindluse. Terases sisalduv kroom moodustab materjali pinnaga kokku puutuva hapnikuga reageerides nähtamatu kroomoksiidi kile, mis kaitseb terast roosterünnaku eest. Kui väliste muutuste tõttu (mustus, kriimustumine jms) roostevaba pind kahjustub, moodustub „kaitsekile“ ise uuesti.

Hoolimata sellest, et roostevaba teras on justkui „iseparanev“, tuleb teda õigesti hooldada. Võimalusi on erinevaid, alates kodustest vahenditest kuni spetsiaalsete puhastuskreemideni.

  • Puhastamine vee ja riidelapiga

Igapäevaseks puhastamiseks võib täiesti muretult kasutada leiget vett ning riidelappi. Ilmselt on selline lahendus kõige ohutum ka roostevabast pinnale – vesi on ikka ja alati olnud parim puhastusvahend. Veega puhastamisel tuleb pind hoolikalt kuivatada, et aurustunud veetilkadest alles jäävad mineraalid jälgi ei jätaks. Roostevaba terast soovitatakse kuivatada piki lihvimisjälgi, et pind jääks võimalikult ilus. Kui vähegi võimalik, võiks hooldamiseks valida mikrokiust lapi, mis kogub vee endasse ega kriimusta tööpinda.

  • Õrn puhastusvahend (nõudepesuvahend) ja riidelapp

Kui teile tundub, et tavaline vesi pinda piisavalt ei puhasta, tasuks valida midagi natukene tõhusamat. Nõudepesuvahend, leige vesi ning (mikrokiud)lapp võivad sageli olla roostevabast terasest pinna parimad puhastajad – ning nad ei kahjusta pinda! Nõudepesuvahend eemaldab suurema vaevata tööpinnale kogunenud rasva ning mustuse. Lahustage väike tilk nõudepesuvahendit kausitäies soojas vees ning lisage väike piisk ka puhastuslapile. Niisutage lappi vees ning puhastage määrdunud ala. Puhastatud ala tuleb kindlasti üle loputada, et eemaldada üleliigne seep. Kuivatage tööpind kuiva lapiga.

  • Sõrmejäljed? Klaasipuhastusvedelik aitab!

Sõrmejäljed on roostevabast terasest pindadel väga hästi näha. Nende eemaldamiseks sobib kodustest vahenditest kõige paremini klaasipuhastusvedelik. Pihustage vedelikku (mikrokiud)lapile ning puhastage pind ringikujuliste liigutustega. Ärge pihustage puhastusvedelikku otse tööpinnale – vahend võib tilkuda või pihustuda toidule või kööginõudele. Peale vahendi kasutamist loputage pind taas leige veega ning kuivatage.

  • Spetsiaalne puhastusvahend

Kui teie roostevabast terasest tööpindadel esineb kriimustusi või plekke või soovite lihtsalt tööpinda läikima lüüa, tasuks valida spetsiaalne puhastusvahend. Need vahendid aitavad vähendada kriimustusi ning eemaldavad soovimatu mustuse. Kindlasti järgige tootepakendil toodud juhiseid ning katsetage toote sobivust pinnaga väikesel alal enne, kui töötlete terve pinna. Pidage meeles tööpind hiljem põhjalikult loputada ning kuivatada. Spetsiaalseid puhastusvahendeid tasub küsida supermarketitest ja/või köögitehnikat müüvatest poodidest.

Kokkuvõtvalt pidage roostevabast pindade puhastamisel meeles järgnevat:

  • Puhastamisel kasutage pehmest mittepudenevast materjalist lappe (parimad on mikrokiudlapid). Kindlasti ei sobi metallharjad või karedad svammid.
  • Puhastusvahendiks sobib kas vesi, nõudepesuvahend, õrnem üldpuhastusvahend või spetsiaalne puhastuskreem. Ärge kasutage tugevalt söövitavaid või pleegitavaid (näiteks kloori sisaldavaid) vahendeid, sest need rikuvad pinna!
  • Peale puhastamist loputage pind alati leige veega ning kuivatage hoolikalt.
Back to top